F. S. Fitzgerald - Veľký Gatsby

Autor: Marek Zákopčan | 31.8.2012 o 15:08 | (upravené 1.9.2012 o 18:05) Karma článku: 5,34 | Prečítané:  1198x

Vydavateľstvo Slovart prináša na slovenský knižný trh nové vydanie jedného z najznámejších amerických románov. Francis Scott Fitzgerald vytvoril typ zbohatlíka, ktorému ani nadobudnuté bohatstvo neprinesie šťastie a život s milovanou ženou. Zobrazenie povrchnej americkej povojnovej spoločnosti sa stalo časom povinným čítaním, hoci spočiatku román veľa literárnej vody nenamútil...

Francis S. Fitzgerald patrí medzi velikánov americkej literatúry a o Veľkom Gatsbym sa hovorí ako o najlepšom diele, aké bolo kedy napísané. Po jeho prvom vydaní v roku 1925 nezaznamenal žiadny výrazný úspech, ten sa dostavil až v 50. rokoch, keď už bol autor viac ako desať rokov po smrti. Podobne ako hrdina jeho slávneho príbehu, ani on nezažil skutočné osobné šťastie. Jeho manželka Zelda bola psychicky chorá a po jej umiestnení do sanatória prepadol Fitzgerald alkoholizmu.

Rozprávačom príbehu je Nick Carraway, mladík prichádzajúci do New Yorku, kde túži po jednom - zarobiť peniaze. Jeho susedom sa stane záhadný Gatsby, o ktorom síce počúva rôzne chýry, ale spozná ho až po čase. Ako vysvitne, Jake Gatsby je očarený Nickovou vydatou sesternicou Daisy. Nick je pozývaný na Gatsbyho okázalé večierky, kde sa stretáva s bizarnými postavičkami vtedajšej spoločnosti a spoznáva najrôznejšie prejavy ľudských pováh. Prekvapuje ho, že z každej strany sa na neho hrnie iná verzia Gatsbyho života a jeho cesty k bohatstvu, až napokon nadobúda podozrenie, že hádam ani sám Gatsby už nevie, aká je pravda. Pomôže mu v stretávaní sa s Daisy, ale aj jej manžel Tom má tajomstvá, ktoré môžu ohroziť nielen ich šťastie, ale dokonca i život...

Fitzgerald upozorňuje na pominuteľnosť pozlátka newyorskej smotánky, kde nič nie je skutočné, všetky city, vrátane lásky, sú len pretvárka. Aj sám Gatsby sa vyšvihol len z túžby po uznaní a zaopatrení ženy, ktorú miloval. Avšak ani všetky peniaze, lesk, sláva či obdiv nemohli nahradiť reálne emócie, ktorých sa hrdinovi zo strany prisluhovačov dostávalo ako maku.

Román zároveň odráža frustráciu a stratenosť mladej generácie po 1. svetovej vojne, ktorá prišla o ilúzie a jediným zmyslom sa pre ňu stal voľný život bez pravidiel.

Korunu všetkému dáva i Fitzgeraldov štýl, plný filozofických úvah a slovných hračiek. Bohatosť jazyka a príťažlivé vyrozprávanie deja pôsobia prirodzene, autor nenudí dlhými opismi, hlavná je dejová línia a vzťahy medzi postavami.

Hoci od prvého vydania už takmer 90 rokov, Veľký Gatbsy nestráca nič zo svojej aktuálnosti ani v dnešnej dobe. Takže ak uvažujete nad knihou, ktorá vás zaujme dejom a zároveň vás prinúti uvažovať, Fitzgeraldov román je na to ako stvorený.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?