Š. Opremčáková - V Írsku prší inak

Autor: Marek Zákopčan | 25.9.2012 o 15:23 | Karma článku: 6,62 | Prečítané:  773x

Románový debut Števy Opremčákovej poskytuje nielen pohľad na prácu Sloveniek v Írsku, ale zároveň je aj osobnou výpoveďou o radostiach, trápeniach, prešľapoch a priateľstvách obyčajného človeka. Autorke sa podarilo vyčariť príbeh, ktorý vo vás vyvolá obdiv k nezlomnosti ľudského charakteru a miestami prinúti zamyslieť sa, čo všetko sme ochotní obetovať a vytrpieť pre prchavý pocit šťastia...

Hlavná hrdinka, rozprávačka príbehu, zotrváva vo vzťahu bez budúcnosti a pracuje na mieste, ktoré neuspokojuje jej ambície. Mnohí na jej mieste by sa zmierili so situáciou a letargicky pokračovali v rozohranej životnej hre, ale Števa vezme osud do vlastných rúk. Zanecháva za sebou Košice, "Pána Úžasného" i úradnícky aparát a cez pracovnú agentúru sa dostáva do Írska.

Zarábanie prostredníctvom vypomáhania v domácnosti a starostlivosti o o starších ľudí sa miestami javí ako beh na dlhé trate, avšak Števa neschádza zo zvolenej cesty. Má na zreteli zárobok, kvôli ktorému opustila domov. Často so zaťatými zubami a falošnou pokorou prijíma príkazy zamestnávateľov. Práve vďaka nim čitateľ objavuje rôznorodosť ľudských pováh a charakterov. Neurotická zbohatlíčka, bláznivá starena či lakomý nevďačný syn tvoria len zlomok bizarných postavičiek, s ktorými príde hrdinka do styku.

Hoci na rok preruší svoju rozbehnutú írsku kariéru a vráti sa na Slovensko, napokon predsa len neodolá vábeniu a opäť sa púšťa do boja s ľudskou (ne)prirodzenosťou a jej obmenami. Napokon sa zo Števy stáva opatrovateľka staršieho muža, ktorý sa rýchlo stane jej blízkym priateľom. Josieho príznačne označuje ako "otca Goriota", keďže rovnako ako u klasickej postavy francúzskej literatúry, aj Josieho majetok sa ocitne v rukách jeho nevďačných detí. Ako to už býva, život prináša rôzne prekvapenia a Števa rozhodne nemá o ne núdzu.

V Írsku prší inak je dômyselný príbeh, ktorý vás osloví hlavne svojou úprimnosťou a autentickosťou. Števa Opremčáková dokonale pozná reálie a záležitosti, o ktorých píše, čo je základ pre nadviazanie kontaktu s čitateľmi. Autorke sa to darí prirodzene a knihu budete odkladať s vedomím, že hoci peniaze mnohé veci uľahčujú, dobré medziľudské vzťahy sú všade na svete na nezaplatenie...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?