R. Harris - Index strachu

Autor: Marek Zákopčan | 8.10.2012 o 17:00 | (upravené 8.10.2012 o 17:13) Karma článku: 4,29 | Prečítané:  370x

Robert Harris sa stal už dávno zárukou kvalitného čítania, po jeho dielach siahajú aj známi filmári. Naposledy zožal úspech jeho román Duch, v slovenských kinách ako film pod názvom Muž v tieni. Nedávno vyšla vo vydavateľstve Slovart jeho knižná novinka Index strachu a už teraz vieme, že pod jej filmové spracovanie sa podpíše režisér Paul Greengrass.

Hlavným hrdinom Harrisovho románu je vedec, analytik a počítačový mág Alexander Hoffmann, ktorý vyvinul algoritmus sledujúci ľudské emócie, schopný predvídať pohyby na finančných trhoch. Spolu s obchodným partnerom, investičným bankárom Hugom rozbiehajú projekt s názvom VIXAL 4 a už krátko nato dosahujú enormné zisky, o akých sa im ani nesnívalo. Alexandrova manželka Gabriella navyše organizuje svoju prvú umeleckú výstavu. Zdá sa, že všetko vychádza skvelo, ale ako to už býva, je to len povestné ticho pred búrkou...

Alexandrovi príde poštou prvé vydanie Darwinovej knihy a vzápätí sa jeho dom stane cieľom neznámeho útočníka. Hoffmannovi sa podarí násilný útok prekaziť, hoci pri ňom utŕži škaredé zranenie. Záhad a kopiacich sa otázok stále pribúda, keďže tajomný anonym skúpi všetky Gabrielline umelecké diela a Alexander sa nevie zbaviť tieňa nebezpečného vlamača.

V pätách má aj políciu, reprezentovanú snaživým inšpektorom Leclercom, postarším vyšetrovateľom krátko pred dôchodkom, ktorý chce prísť záhade na kĺb. Všetko naznačuje, že Hoffmann to nemá v hlave v poriadku, čo potvrdzuje aj jeho minulosť a lekárske výsledky. Alebo žeby vravel pravdu a stal sa obeťou čudesného sprisahania?

Alexander je odkázaný sám na seba, keď mu prestáva veriť dokonca aj jeho manželka a samotný algoritmus začína naplno a desivo využívať svoju umelú inteligenciu, musí konať na vlastnú päsť. Keď zistí, kto je tajomný útočník a kto za všetkým stojí, boj o život sa ešte len začne...

Pozitívom príbehu je, že sa neodohráva v (tak trochu obohraných) USA, ale vo švajčiarskej Ženeve, a jeho súčasťou sú reálie investičných kruhov. Vôbec pritom neprekáža, ak nemáte prehľad v odborných záležitostiach s tým spojených, nie sú dávkované násilne a neznáme veci sú polopate vysvetlené. Takže nielenže strávite príjemne mrazivé chvíle s trilerom, ktorý necháva isté dejové línie na čitateľovo domyslenie, ale zároveň sa môžete aj niečomu priučiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?