M. Moran - Madame Tussaud

Autor: Marek Zákopčan | 5.11.2012 o 14:57 | Karma článku: 3,11 | Prečítané:  350x

Michelle Moran vstúpila do literatúry ako autorka historických románov zo starovekého Egypta (Nefertiti, Nefertari, Kleopatrina dcéra), no jej ostatné dve knihy sa sústreďujú na francúzske novoveké dejiny. Zatiaľ čo jej novinka The Second Empress ešte len čaká na slovenský preklad, strhujúci príbeh o slávnej umelkyni madame Tussaud už môžete nájsť na pultoch kníhkupectiev.

Obálka knihy Madame TussaudObálka knihy Madame Tussaud

Román sa venuje predovšetkým rokom Veľkej francúzskej revolúcie, ktoré patria medzi najbúrlivejšie nielen v krajine galského kohúta, ale v celej histórii. Práve počas nich sa kryštalizoval život mladej ženy, jej rodiny a známeho múzea. Maria Grosholtzová sa spolu so strýkom podieľa na vedení múzea voskových figurín. Je všeobecne obľúbené a svojou návštevou ho poctí dokonca i kráľovský pár. Chýry o šikovnej umelkyni sa tak dostanú až do Versailles a Maria sa zakrátko stáva učiteľkou umenia kráľovej sestry Alžbety. Princezná je skromná, pobožná a srdečná a rýchlo sa s Mariou spriatelia. Nebyť nespokojnosti francúzskeho ľudu a rastúcich nepokojov, zdalo by sa, že všetko je priam dokonalé. Avšak netrvá dlho, kým dojem poriadku padne a spolu s ním aj nenávidený symbol - väzenie Bastila.

Revolučný vír zasiahne každého, od kráľovskej rodiny až po najnižšie vrstvy. Poslední sa stávajú prvými, dôvera v aristokraciu je v troskách a k moci sa dostávajú tí, čo proti nej najviac brojili - medzi inými najmä Robespierre, Marat, Danton a Desmoulins. Maria pocíti dôsledky revolúcie na vlastnej koži, keď sa stáva nástrojom v rukách vraždiacich más. Gilotína stína jednu hlavu za druhou a je to práve ona, kto má za úlohu snímať odtlačky mŕtvych tvárí a zachovať ich pre budúce generácie. Hoci sa jej vnútro proti tomu búri, neuposlúchnutie by znamenalo smrť pre ňu i celú jej rodinu. Navyše Robespierre, niekdajší blízky rodinný priateľ, postupne stráca kontakt s realitou a ako najnebezpečnejší muž štátu sa napokon obráti i proti Grosholtzovcom...

Román Madame Tussaud je výnimočnou freskou udalostí, ktoré poznamenali celý svet. Mená z učebníc ožívajú a strhnú vás svojou autentickosťou. Či už ide o kráľovský pár Ľudovíta XVI. a Máriu Antoinettu, krutých revolucionárov alebo o vykreslenie citového vzplanutia medzi Mariou a jej susedom Henrim, každú stránku príbehu budete prežívať s napätím i dojatím. Autorka sa nebojí útočiť na city, pretože ani samotné dejiny neboli šetrné k ľudským nárekom. Madame Tussaud rozhodne stojí za to, aby mala miesto vo vašej knižnici, pričom nemusíte byť ani milovníkmi histórie. Najlepšie príbehy tak či tak píše sám život...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?