T. Tainová - To prejde

Autor: Marek Zákopčan | 27.11.2012 o 12:51 | Karma článku: 5,28 | Prečítané:  575x

Tamara Tainová prichádza so svojou druhou knihou, v ktorej sa opäť stretávame s postavami z jej prvého príbehu Je to inak, mami... A autorka zas naplno uvádza témy, ktoré ostávajú u nás často pod pokrievkou...

Obálka knihy To prejdeObálka knihy To prejde

Hlavný hrdina Boris sa musí vyrovnať s bolestnou stratou blízkeho človeka a nájsť zase pevnú pôdu pod nohami. Ešteže má po svojom boku verných priateľov, ktorí robia jeho smútok znesiteľnejším. Kolega Leoš má v zásobe trefné komentáre a psychologička Sofi je už tradične bútľavou vŕbou, schopnou jasne pomenovať každý problém. Najväčšie rozptýlenie ale prichádza od jeho otca, ktorý mu navrhne, aby s ním na niekoľko týždňov odcestoval na Island, kde ho ako fotografa čaká kopa práce. Boris súhlasí a aspoň na čas unikne vtieravým myšlienkam.

Ďalšou rapídnou zmenou v jeho živote je odsťahovanie sa z rodičovského bytu a spoločné bývanie s ďalšími troma homosexuálmi. Zábavné pasáže striedajú vážne chvíle a pred čitateľmi sa odvíja príbeh o problémoch, ktoré môžu razom postretnúť každého z nás. Neviazaný sex, vymetanie klubov, neschopnosť prijať či rozdávať lásku... Defilé emócií prebieha ako dobre naolejovaný stroj a Tainová potvrdzuje, že nestratila nič zo svojho rozprávačského talentu.

Každý, kto pozná Borisov príbeh, sa iste pýta, či sa mu konečne podarí nájsť vytúženú lásku. Odpoveď nie je jednoznačná a nie je úlohou recenzie prezradiť vám ju. Napokon, opätovne rozdúchať plameň túžby po tom, ako človek príde o milovanú bytosť, nie je jednoduché. Ale aby ste si nemysleli, že dej sa sústredí len na Borisa, prezradím vám, že sa dozvieme viac aj o samotnej Sofi, ktorá síce vždy rada podá pomocnú ruku, ale svoje problémy drží v sebe a okolie vie len minimum o jej neľahkej minulosti. Svoje pritom spraví ku koncu knihy aj záhadný blog mladého dievčaťa, ktoré odhaľuje temné pomery v domácnosti a prinúti našich hrdinov vypátrať ju a pomôcť jej v ťažkom údele. Ušľachtilé predsavzatie však naráža na tvrdú realitu a chvíľami to vyzerá tak, že ich snaha nebude odmenená úspechom...

Autorka aj v knihe To prejde vytiahla na svetlo sveta témy, ktoré sú aktuálne, ale v spoločnosti na druhej koľaji. Homosexualita, citová vyprahnutosť, násilie páchané na deťoch, domáce týranie... Každý, kto nie je slepý voči svojmu okoliu a nemá klapky na očiach, čo sa týka inakosti okolo nás, by si mal túto knihu prečítať. Už staré úslovie vraví: „Som človek a nič ľudského mi nie je cudzie." Podobné zmýšľanie badať aj v románe Tamary Tainovej a dúfajme, že čoskoro nás poteší ďalším veľavravným titulom.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?