C. Läckberg - Pankhart

Autor: Marek Zákopčan | 6.2.2013 o 14:59 | (upravené 6.2.2013 o 15:12) Karma článku: 4,87 | Prečítané:  348x

Vydavateľstvo Slovart prinieslo nedávno fanúšikom severských detektívok už piaty román, kde vystupuje ústredná dvojica Patrik a Erika. Policajný vyšetrovateľ a spisovateľka okrem rodinných problémov stihnú totiž vyriešiť aj nejeden zločin, ktorý sa udeje v ich milovanej Fjällbacke. Tentoraz sa však ukáže, že mŕtvy starec má spoločnú minulosť s Erikinou matkou. Nápovedu k rozlúšteniu záhady treba hľadať v udalostiach druhej svetovej vojny a medzi symptizantmi neonacizmu...

Obálka knihy PankhartObálka knihy Pankhart

Koniec leta v prímorskom švédskom mestečku sa javí ako ideálne obdobie na načerpanie nových síl. Patrikova a Erikina dcérka Majka rastie ako z vody, Erika sa pomaly opäť dostáva do pracovného tempa, a to vďaka Patrikovi, ktorý sa rozhodol odísť na otcovskú dovolenku. Policajné oddelenie si bude musieť vystačiť bez neho... Ale to nepotrvá dlho, pretože nový prípad na seba nenechá dlho čakať a ani Patrik sa nedokáže venovať len prebaľovaniu a prechádzkam...

Erika pri prehľadávaní starých vecí našla v zakrvavenej detskej košieľke zabalenú nacistickú medailu. Ako sa k nej matka dostala? Jej rodičia pred štyrmi rokmi zahynuli pri autonehode a zdá sa, že tajomstvá ich minulosti sú pochované spolu s nimi. Erika medailu odnesie na posúdenie profesorovi na dôchodku Erikovi Frankelovi, ktorý sa ale stane obeťou vraždy... To núti Eriku, aby nesedela so založenými rukami, ale ponorila sa do udalostí spred desaťročí a zistila, že jej chladná matka bola kedysi veselým a starostlivým dievčaťom. Čo spôsobilo jej zmenu a čo má okruh niekdajších priateľov na rováši, že to chceli ututlať?

Piaty prípad vraždy vo Fjällbacke (po príbehoch Ľadová princezná, Kazateľ, Kamenár, Smoliar) prináša okrem postupného riešenia aj pohľad do osobných záležitostí hrdinov. Či už ide o rodičovstvo hlavných hrdinov a s tým spojené úsmevné situácie (Patrikovo stýkanie sa s bývalou manželkou či jeho náhodné "prechádzky" na policajnú stanicu), alebo ľúbostné eskapády ďalších starých známych (najmä tragikomickému veliteľovi Mellbergovi sa zase zapaľujú lýtka).

Samotný prípad vraždy starého profesora ponúka mnoho zaujímavého. Odhaľuje totiž nielen ľudskú zlobu a temné pohnútky, ale i kontroverznú minulosť Švédska počas druhej svetovej vojny. Nacisti, kolaboranti, vlastizradcovia... Niekdajšie hriechy majú dopad i na súčasnosť a všetci zúčastnení budú mať čo robiť, aby sa zorientovali v zložitých vzťahoch a našli vinníka.

Pankhart je znamenitou detektívkou, ktorá prináša i odľahčené situácie a poučenie. Rozhodne vyčnieva v záplave iných kriminálok zo severu a ak ste doteraz nemali s pani Läckbergovou česť, je najvyšší čas to napraviť.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?