Š. Opremčáková - Židovská krv

Autor: Marek Zákopčan | 16.2.2013 o 16:57 | (upravené 16.2.2013 o 17:03) Karma článku: 4,65 | Prečítané:  606x

Autorka Števa Opremčáková potešila svojich priaznivcov novou knihou, v ktorej opäť ako hlavná postava vystupuje židovská dievčina Žofia Kornfeldová. Jej životné peripetie, hľadanie lásky a miesta pod slnkom sa dotknú každého citlivého človeka, pretože i keď sa autorka nesnaží cielene pôsobiť na city, Žofiin boj o šťastie jednoducho nemôže nechať nikoho chladným.

Obálka knihyObálka knihy

Kniha Židovská krv je priamym pokračovaním knihy Planisko, v ktorom nám autorka predostrela životnú cestu Žofky od útleho detstva po roky dospievania. V novom príbehu sa dozvieme viac o jej prvých, často neistých krokoch vo svete dospelosti. Na ceste je dieťa, hoci Žofia ešte nedokončila strednú školu a otec jej syna umrie skôr, ako sa dozvie radostnú zvesť. Ako sa má mladá žena vysporiadať s búrlivými zmenami, ku ktorým dochádza tak odrazu a desivo úderne?

"Pozitívne" je, že Žofia nie je hrdinka v kladnom slova zmysle. Nekoná len nezištné, dobré skutky s čistým srdcom, na to je priveľmi zocelená neľahkým osudom. Neštíti sa klamať, ak má pred sebou vidinu lepšieho zabezpečenia pre seba a dieťa. Vďaka týmto negatívam získava hlavná postava komplexnosť, je vidno, že autorka sa nesnažila konaním svojej hrdinky nasilu vzbudiť sympatie. Žofia ide za stanoveným cieľom a reakcie okolia si neberie príliš k srdcu. Ono sa prispôsobuje jej, nie naopak. Niekto by za tým hľadal egoizmus či aroganciu, ale skôr ide o to, že Žofia si je vedomá svojej ceny a dospela do bodu, kedy sa rozhodla viac si od života brať než mu dávať...

Števa Opremčáková nekĺže po hladine, ale ide pekne do hĺbky, nebojí sa odkrývať pravdu či vysloviť názor na politickú situáciu v novovzniknutej republike. Zákulisné praktiky silnej politickej strany, ľudské predsudky, stereotypy v myslení, povýšenosť bohatých, závisť chudobných, to všetko sa zmestí do knihy, ktorá by nemala ujsť vašej pozornosti. Osobných výpovedí v takejto podobe je dnes na pultoch kníhkupectiev primálo na to, aby sme ich opomenuli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?