B. Harden - Útek z tábora 14

Autor: Marek Zákopčan | 26.4.2013 o 8:35 | Karma článku: 6,45 | Prečítané:  990x

V súčasnosti, keď Severná Kórea predstavuje reálnu hrozbu bezpečnosti, je kniha odhaľujúca jej politické praktiky a potláčanie ľudských práv viac než aktuálna. Muž, ktorý sa rozhodol vyrozprávať svoj neuveriteľný životný príbeh, je jediný, komu sa podarilo uniknúť z tamojšieho pracovného tábora. Hoci Severná Kórea ich existenciu neustále popiera, zábery z vesmíru a výpovede svedkov svedčia o pravom opaku.

Obálka knihy Útek z tábora 14Obálka knihy Útek z tábora 14

Šin Tong-Hjok sa narodil v tábore číslo 14 a až do dospelosti nepoznal iný život než ten za jeho múrmi. Šinova rodina bola odsúdená na väzenie vinou strýka, ktorý počas kórejskej vojny utiekol zo Severu na Juh. Stal sa vlastizradcom a vinu si museli odpykať tri generácie Šinovcov. Jeho synovec teda musel vyrastať v prostredí poznamenanom nedôverou, krutosťou a večným donášaním na svojich blízkych. Obyvatelia tábora strácali ľudskosť pre kúsok jedla či možnosť vydobyť si lepšie postavenie v rámci táborovej hierarchie.

Autor knihy Blaine Harden strávil dlhý čas rozhovormi so Šinom a svedkami politických a vojenských praktík Severnej Kórey, aby priniesol autentické svedectvo o potláčaní základných ľudských práv. Život väzňov za múrmi táborov je odsúdený na dohady, pretože vláda ich existenciu popiera a každý, kto sa dostane dnu, môže zabudnúť na vonkajší svet... Šin je jediný, komu sa podarilo s neuveriteľnou dávkou šťastia ujsť. Napriek ťaživej situácii aj vo vnútri tábora natrafil na ľudí, ktorým nebola cudzia ľudskosť a rozhľad. Vďaka nim sa dozvedel, že existuje aj iný, lepší život ako ten, v duchu ktorého bol vychovávaný. Poháňaný predstavami o slobode a jedle rôznych chutí a vôní pripravuje plán na útek. Čitateľ síce vie, že bude úspešný, ale kým sa mu to podarí, čakajú ho roky trápenia a popierania vlastnej identity.

Mnohí ľudia knihy o skutočných osudoch opomínajú, pretože sú príliš ťaživé na to, aby si nimi zamestnávali myseľ. Útek z tábora 14 sa vymyká z bežnej beletrie, hoci Šinov príbeh je bohatý na dejové zvraty a nečakané línie. Je až zarážajúce, že v dobe, kedy sa hlása demokracia a rovnoprávnosť, jestvujú kúty vyspelého sveta, ktoré potláčajú základné hodnoty a budujú na tom svoj štát. Táto kniha je síce len svedectvom jedného človeka, ale nesie v sebe odkaz pre každého, komu nie je ľahostajný osud obyčajných ľudí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Krajcer: Najväčšiu podporu v koalícii má Rezník, zaujímavá je kandidatúra Ruttkaya

Exminister kultúry pre SME hovorí, že aj koaliční poslanci ho presviedčali, aby kandidoval.

ŠPORT

Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Ďalší spor v slovenskom hokeji?

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Hráčov NHL mohla odradiť zlá skúsenosť.


Už ste čítali?