B. Harden - Útek z tábora 14

Autor: Marek Zákopčan | 26.4.2013 o 8:35 | Karma článku: 6,45 | Prečítané:  999x

V súčasnosti, keď Severná Kórea predstavuje reálnu hrozbu bezpečnosti, je kniha odhaľujúca jej politické praktiky a potláčanie ľudských práv viac než aktuálna. Muž, ktorý sa rozhodol vyrozprávať svoj neuveriteľný životný príbeh, je jediný, komu sa podarilo uniknúť z tamojšieho pracovného tábora. Hoci Severná Kórea ich existenciu neustále popiera, zábery z vesmíru a výpovede svedkov svedčia o pravom opaku.

Obálka knihy Útek z tábora 14Obálka knihy Útek z tábora 14

Šin Tong-Hjok sa narodil v tábore číslo 14 a až do dospelosti nepoznal iný život než ten za jeho múrmi. Šinova rodina bola odsúdená na väzenie vinou strýka, ktorý počas kórejskej vojny utiekol zo Severu na Juh. Stal sa vlastizradcom a vinu si museli odpykať tri generácie Šinovcov. Jeho synovec teda musel vyrastať v prostredí poznamenanom nedôverou, krutosťou a večným donášaním na svojich blízkych. Obyvatelia tábora strácali ľudskosť pre kúsok jedla či možnosť vydobyť si lepšie postavenie v rámci táborovej hierarchie.

Autor knihy Blaine Harden strávil dlhý čas rozhovormi so Šinom a svedkami politických a vojenských praktík Severnej Kórey, aby priniesol autentické svedectvo o potláčaní základných ľudských práv. Život väzňov za múrmi táborov je odsúdený na dohady, pretože vláda ich existenciu popiera a každý, kto sa dostane dnu, môže zabudnúť na vonkajší svet... Šin je jediný, komu sa podarilo s neuveriteľnou dávkou šťastia ujsť. Napriek ťaživej situácii aj vo vnútri tábora natrafil na ľudí, ktorým nebola cudzia ľudskosť a rozhľad. Vďaka nim sa dozvedel, že existuje aj iný, lepší život ako ten, v duchu ktorého bol vychovávaný. Poháňaný predstavami o slobode a jedle rôznych chutí a vôní pripravuje plán na útek. Čitateľ síce vie, že bude úspešný, ale kým sa mu to podarí, čakajú ho roky trápenia a popierania vlastnej identity.

Mnohí ľudia knihy o skutočných osudoch opomínajú, pretože sú príliš ťaživé na to, aby si nimi zamestnávali myseľ. Útek z tábora 14 sa vymyká z bežnej beletrie, hoci Šinov príbeh je bohatý na dejové zvraty a nečakané línie. Je až zarážajúce, že v dobe, kedy sa hlása demokracia a rovnoprávnosť, jestvujú kúty vyspelého sveta, ktoré potláčajú základné hodnoty a budujú na tom svoj štát. Táto kniha je síce len svedectvom jedného človeka, ale nesie v sebe odkaz pre každého, komu nie je ľahostajný osud obyčajných ľudí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?