Š. Opremčáková - Zatiaľ navždy

Autor: Marek Zákopčan | 9.6.2013 o 10:30 | Karma článku: 2,72 | Prečítané:  362x

Odlúčenie syna od matky, vášnivý vzťah s cudzincom, názorové, kultúrne i náboženské rozdiely, pracovné a kolegiálne peripetie - to všetko tvorí jadro štvrtej knihy autorky, ktorá si nedáva servítku pred ústa a úprimnými slovami opäť presviedča o svojom rozprávačskom talente. Chytľavý názov a výrazná obálka sú len čerešničkou na torte, trpko-sladkú chuť príbehu už musíte spoznať sami.

Obálka knihy Zatiaľ navždyObálka knihy Zatiaľ navždy

Hlavná postava, sudkyňa Kornélia, to nemá ľahké už od úvodných strán. Jej mladistvý syn Jakub sa zaplietol s nesprávnymi ľuďmi a aby sa vyhol hroziacemu nebezpečenstvu, Kornélia ho pošle k príbuzným do Prahy, odkiaľ putuje do Izraela. Pred zrakom čitateľov sa odohráva nielen prerod Jakuba z dospievajúceho chalana na zodpovedného mladého muža, ale aj vnútorný boj matky, ktorá sa musí vzdať života s jediným dieťaťom pre jeho vlastné dobro. Nie je to ľahké, Kornélia musí presvedčiť hlavne samu seba, že robí správnu vec. A hoci jej život v nasledujúcom období vypĺňajú len práca, samota a pochybnosti, nedopustí, aby ju to zlomilo. Práve naopak, so všetkým sa vyrovnáva s nezdolným cynizmom a tichou nádejou, že raz sa situácia obráti k lepšiemu.

Ako už býva u autorky zvykom, ponúka aj zaujímavý pohľad na kultúrne odlišnosti, v tomto prípade je to najvýraznejšie pri Kornéliinom vzťahu s Ashim. S pohľadným Arabom sa zoznámi pri návšteve Jakuba v Izraeli a keď mu opíše krásu Slovenska, Ashi sa ho rozhodne navštíviť. Netrvá dlho, kým medzi nimi preskočí povestná iskra a rozhorí premenlivý, neistý plameň. Števa Opremčáková sa nebojí zachádzať do podrobností ani pri opise ich vášnivých vzplanutí. Nebojte sa, autorkin cieľ nie je vôbec prvoplánový, pretože dokonca aj za dverami spálne sa prejavujú zvláštnosti v rozdielnych kultúrach a náboženstvách.

Z postáv vám určite utkvie v pamäti aj Kornéliina tragikomická kolegyňa Alica, jej pražská teta či Pit, bisexuálny boháč, u ktorého Jakub v Izraeli prebýva... Števa Opremčáková zase raz napísala knihu, ktorá vám poskytne priestor na množstvo otázok, ale zodpovedať si ich musíte podľa vlastného uváženia. Nemoralizuje, nepoúča, iba nastolí problém a nechá svoje postavy, aby sa s nimi popasovali, ako vedia. A práve v tom spočíva autorkino najväčšie tajomstvo úspechu - váži si čitateľov a nevnucuje im svoje názory či riešenia...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Krajcer: Najväčšiu podporu v koalícii má Rezník, zaujímavá je kandidatúra Ruttkaya

Exminister kultúry pre SME hovorí, že aj koaliční poslanci ho presviedčali, aby kandidoval.

ŠPORT

Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Ďalší spor v slovenskom hokeji?

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Hráčov NHL mohla odradiť zlá skúsenosť.


Už ste čítali?