R. Rychtarech - Tvoja nočná mora

Autor: Marek Zákopčan | 8.9.2013 o 15:43 | Karma článku: 4,53 | Prečítané:  487x

Debut slovenského autora z vydavateľstva PT Marenčin dáva veľmi jasne najavo, že sa nejedná o žiadny "one hit wonder", práve naopak. Richard Rychtarech patrí k originálnym zjavom súčasnej literatúry, v konkurencii sa určite nestratí. Svojím príbehom, živým jazykom a skvelo vykreslenými postavami sa vám zavŕta pod kožu a nastolené otázky vám nedajú pokoj, kým na ne nedostanete odpoveď.

Obálka knihy Tvoja nočná moraObálka knihy Tvoja nočná mora

V centre deja sú postavy, ktoré sú mimo akýchkoľvek klišé a predstáv o romantickom páre. Klára je atraktívna, úspešná a bohatá žena, vedomá si svojich kvalít a o živote má celkom jasné predstavy. Jej pôvod je vzhľadom na búrlivé roky druhej svetovej vojny opradený tajomstvami, pretože jej babka sa ocitla v koncentračnom tábore, kde zažila nečakané situácie... Klára oplýva vysokým vzdelaním, nemá problém diskutovať o histórii, politike, náboženstve, a možno i to ju predurčuje k dosahovaniu vytýčených cieľov. Bohužiaľ, prepracovanosť, prísne termíny, nároky a nepozornosť spôsobia ohrozenie mnohomiliónového obchodu a Klára uteká zo Slovenska, aby sa vyhla následkom zo strany pomstychtivého šéfa Imra. Útočisko nájde v rakúskom cisterciánskom kláštore, ktoré funguje aj ako ubytovacia jednotka pre turistov a zdá sa, že tu konečne nájde po rokoch hektiky pokoj a ticho.

Rado je dvadsaťdvaročný študent, ktorý nemá zábrany vyskúšať všetko, čo ponúka veľkomesto pre chlapca zo severu Slovenska. Bujaré večierky, ľúbostné avantúry, alkohol, mäkké i tvrdšie drogy... všetko ale v rámci normy. V spolupráci so spolužiačkou sa vďaka projektu zúčastní workshopu v Benátkach, čo predurčí jeho ďalší osud. Po nedorozumeniach a viac či menej náhodných problémoch ostáva bez peňazí, dokladov a vyhliadok na zlepšenie v cudzej krajine a nemá inú možnosť, ako sa dostať domov, než stopom. Počas cesty Rakúskom sa stretáva s krásnou a zaujímavou Slovenkou, ktorú očarí jeho osobnosť a rozvinie sa medzi nimi intenzívnejší vzťah... Ako však postupne zisťuje, Klára má nielen svoje klady, ale i zápory...

Do deja sa dostávajú aj línie z dôb minulých, ktoré dokresľujú príbeh a osvetľujú charaktery postáv. Autorovi sa nedá uprieť schopnosť vystavať pútavú kompozíciu, prelínanie minulosti a súčasnosti zvládol s prehľadom, a to sa týka aj rozprávanie príbehu z viacerých uhlov. Zaujímavosťou je, že "ja-rozprávanie" prisúdil Kláre a Radov príbeh podáva v 3. osobe. Má to však svoj dôvod, ktorý sa vám vyjaví v prekvapivom závere... Originálny dej, nevšedné zápletky a myšlienky o chode sveta, čo nestrácajú na aktuálnosti - to sú hlavné prvky románu Richarda Rychtarecha, ktorý má veľkú šancu zaujať.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Krajcer: Najväčšiu podporu v koalícii má Rezník, zaujímavá je kandidatúra Ruttkaya

Exminister kultúry pre SME hovorí, že aj koaliční poslanci ho presviedčali, aby kandidoval.

ŠPORT

Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Ďalší spor v slovenskom hokeji?

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Hráčov NHL mohla odradiť zlá skúsenosť.


Už ste čítali?