R. Rychtarech - Tvoja nočná mora

Autor: Marek Zákopčan | 8.9.2013 o 15:43 | Karma článku: 4,53 | Prečítané:  496x

Debut slovenského autora z vydavateľstva PT Marenčin dáva veľmi jasne najavo, že sa nejedná o žiadny "one hit wonder", práve naopak. Richard Rychtarech patrí k originálnym zjavom súčasnej literatúry, v konkurencii sa určite nestratí. Svojím príbehom, živým jazykom a skvelo vykreslenými postavami sa vám zavŕta pod kožu a nastolené otázky vám nedajú pokoj, kým na ne nedostanete odpoveď.

Obálka knihy Tvoja nočná moraObálka knihy Tvoja nočná mora

V centre deja sú postavy, ktoré sú mimo akýchkoľvek klišé a predstáv o romantickom páre. Klára je atraktívna, úspešná a bohatá žena, vedomá si svojich kvalít a o živote má celkom jasné predstavy. Jej pôvod je vzhľadom na búrlivé roky druhej svetovej vojny opradený tajomstvami, pretože jej babka sa ocitla v koncentračnom tábore, kde zažila nečakané situácie... Klára oplýva vysokým vzdelaním, nemá problém diskutovať o histórii, politike, náboženstve, a možno i to ju predurčuje k dosahovaniu vytýčených cieľov. Bohužiaľ, prepracovanosť, prísne termíny, nároky a nepozornosť spôsobia ohrozenie mnohomiliónového obchodu a Klára uteká zo Slovenska, aby sa vyhla následkom zo strany pomstychtivého šéfa Imra. Útočisko nájde v rakúskom cisterciánskom kláštore, ktoré funguje aj ako ubytovacia jednotka pre turistov a zdá sa, že tu konečne nájde po rokoch hektiky pokoj a ticho.

Rado je dvadsaťdvaročný študent, ktorý nemá zábrany vyskúšať všetko, čo ponúka veľkomesto pre chlapca zo severu Slovenska. Bujaré večierky, ľúbostné avantúry, alkohol, mäkké i tvrdšie drogy... všetko ale v rámci normy. V spolupráci so spolužiačkou sa vďaka projektu zúčastní workshopu v Benátkach, čo predurčí jeho ďalší osud. Po nedorozumeniach a viac či menej náhodných problémoch ostáva bez peňazí, dokladov a vyhliadok na zlepšenie v cudzej krajine a nemá inú možnosť, ako sa dostať domov, než stopom. Počas cesty Rakúskom sa stretáva s krásnou a zaujímavou Slovenkou, ktorú očarí jeho osobnosť a rozvinie sa medzi nimi intenzívnejší vzťah... Ako však postupne zisťuje, Klára má nielen svoje klady, ale i zápory...

Do deja sa dostávajú aj línie z dôb minulých, ktoré dokresľujú príbeh a osvetľujú charaktery postáv. Autorovi sa nedá uprieť schopnosť vystavať pútavú kompozíciu, prelínanie minulosti a súčasnosti zvládol s prehľadom, a to sa týka aj rozprávanie príbehu z viacerých uhlov. Zaujímavosťou je, že "ja-rozprávanie" prisúdil Kláre a Radov príbeh podáva v 3. osobe. Má to však svoj dôvod, ktorý sa vám vyjaví v prekvapivom závere... Originálny dej, nevšedné zápletky a myšlienky o chode sveta, čo nestrácajú na aktuálnosti - to sú hlavné prvky románu Richarda Rychtarecha, ktorý má veľkú šancu zaujať.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?