D. Carrisi - Našepkávač

Autor: Marek Zákopčan | 10.11.2013 o 15:00 | Karma článku: 4,25 | Prečítané:  272x

Debutový román talianskeho autora vás už od prvých strán vtiahne pochmúrnou atmosférou a nesúrodými postavami, ktoré síce majú pramálo spoločného, no musia sa spojiť a dolapiť brutálneho vraha. V lese sa nájde šesť odrezaných rúk, patriacich dievčatám vo veku od sedem do trinásť rokov. Päť z nich patrí nezvestným deťom, avšak koho je šiesta ruka? Je možné, že neznáma dievčina je ešte nažive? Alebo je to celé len jedno veľké divadlo a hlavný aktér - desivý sériový vrah - zatiaľ v tichosti chystá ešte hrozivejšie plány?

Väčšina krimirománov má buď výraznú hlavnú postavu policajného vyšetrovateľa, alebo celý tím, ktorý systematicky pracuje a krok za krokom postupuje pri hľadaní vinníkov. V Našepkávačovi máme jedno i druhé, hoci medzi členmi tímu nejestvuje symbióza a ako sa postupne ukazuje, každý člen má svoje tajomstvá. A čo je ešte zarážajúcejšie, ich protivník ich dôkladne pozná a neváha ich využiť proti nim... Keďže identita šiesteho dievčaťa ostáva záhadou, na pomoc je povolaná expertka na hľadanie detí. Mila má skúsenosti so zneužívanými deťmi, únosmi a ťažkými osudmi, a je už pomerne odolná voči nedôvere a skepse iných ľudí. Nevšíma si očividnú nevraživosť v tíme a plne sa sústredí na svoju úlohu. Lenže na čele skupiny je príťažlivý a záhadný kriminológ Goran Gavila, ktorý v nej ako prvý po dlhom čase prebudí schopnosť pociťovať čosi viac než pracovný zápal...

Mŕtvoly dievčat sa nachádzajú na rôznych miestach - opustený sirotinec, novopostavená vila, pozemok bohatého magnáta, ktorý za celý život takmer neopustil priestor svojho domu... Tím vyšetrovateľov zisťuje, že každé miesto nálezu je vlastne miestom činu, pretože kedysi v minulosti tam došlo k zločinu, ktorý však ostal nepotrestaný... Je teda človek v pozadí beštiálnym vrahom, alebo odhaľuje vinníkov, čo ušli spravodlivosti? Ako je možné, že pozná dávne zločiny? A akým spôsobom je spojený so všetkými vrahmi? A najmä - kto je to a prečo to všetko robí?

Prečítal som už mnoho kriminálnych a detektívnych príbehov, no Našepkávača rozhodne zaraďujem medzi to najlepšie, čo u nás v danom žánri vyšlo. Dej má skvelú dynamiku, temnú atmosféru, prekvapenia na vás číhajú na každej strane a keď sa už nazdávate, že je vám všetko jasné, autor vás presvedčí, že sa s vami len nepekne zahral. Dúfam, že vydavateľstvo Slovart prinesie v preklade aj ďalšie diela Donata Carrisiho, pretože ak sú aj tie takto vysoko kvalitné, zaslúžia si vašu (či našu) pozornosť.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?