D. Carrisi - Našepkávač

Autor: Marek Zákopčan | 10.11.2013 o 15:00 | Karma článku: 4,25 | Prečítané:  270x

Debutový román talianskeho autora vás už od prvých strán vtiahne pochmúrnou atmosférou a nesúrodými postavami, ktoré síce majú pramálo spoločného, no musia sa spojiť a dolapiť brutálneho vraha. V lese sa nájde šesť odrezaných rúk, patriacich dievčatám vo veku od sedem do trinásť rokov. Päť z nich patrí nezvestným deťom, avšak koho je šiesta ruka? Je možné, že neznáma dievčina je ešte nažive? Alebo je to celé len jedno veľké divadlo a hlavný aktér - desivý sériový vrah - zatiaľ v tichosti chystá ešte hrozivejšie plány?

Väčšina krimirománov má buď výraznú hlavnú postavu policajného vyšetrovateľa, alebo celý tím, ktorý systematicky pracuje a krok za krokom postupuje pri hľadaní vinníkov. V Našepkávačovi máme jedno i druhé, hoci medzi členmi tímu nejestvuje symbióza a ako sa postupne ukazuje, každý člen má svoje tajomstvá. A čo je ešte zarážajúcejšie, ich protivník ich dôkladne pozná a neváha ich využiť proti nim... Keďže identita šiesteho dievčaťa ostáva záhadou, na pomoc je povolaná expertka na hľadanie detí. Mila má skúsenosti so zneužívanými deťmi, únosmi a ťažkými osudmi, a je už pomerne odolná voči nedôvere a skepse iných ľudí. Nevšíma si očividnú nevraživosť v tíme a plne sa sústredí na svoju úlohu. Lenže na čele skupiny je príťažlivý a záhadný kriminológ Goran Gavila, ktorý v nej ako prvý po dlhom čase prebudí schopnosť pociťovať čosi viac než pracovný zápal...

Mŕtvoly dievčat sa nachádzajú na rôznych miestach - opustený sirotinec, novopostavená vila, pozemok bohatého magnáta, ktorý za celý život takmer neopustil priestor svojho domu... Tím vyšetrovateľov zisťuje, že každé miesto nálezu je vlastne miestom činu, pretože kedysi v minulosti tam došlo k zločinu, ktorý však ostal nepotrestaný... Je teda človek v pozadí beštiálnym vrahom, alebo odhaľuje vinníkov, čo ušli spravodlivosti? Ako je možné, že pozná dávne zločiny? A akým spôsobom je spojený so všetkými vrahmi? A najmä - kto je to a prečo to všetko robí?

Prečítal som už mnoho kriminálnych a detektívnych príbehov, no Našepkávača rozhodne zaraďujem medzi to najlepšie, čo u nás v danom žánri vyšlo. Dej má skvelú dynamiku, temnú atmosféru, prekvapenia na vás číhajú na každej strane a keď sa už nazdávate, že je vám všetko jasné, autor vás presvedčí, že sa s vami len nepekne zahral. Dúfam, že vydavateľstvo Slovart prinesie v preklade aj ďalšie diela Donata Carrisiho, pretože ak sú aj tie takto vysoko kvalitné, zaslúžia si vašu (či našu) pozornosť.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Krajcer: Najväčšiu podporu v koalícii má Rezník, zaujímavá je kandidatúra Ruttkaya

Exminister kultúry pre SME hovorí, že aj koaliční poslanci ho presviedčali, aby kandidoval.

ŠPORT

Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Ďalší spor v slovenskom hokeji?

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Hráčov NHL mohla odradiť zlá skúsenosť.


Už ste čítali?