Š. Opremčáková - Každý má svojho Igora

Autor: Marek Zákopčan | 14.11.2013 o 8:41 | (upravené 14.11.2013 o 14:56) Karma článku: 4,39 | Prečítané:  721x

Priama, živelná, nespútaná. Mám rád autorov a autorky, ktorých štýl sa dá poľahky rozpoznať aj bez toho, aby som si prečítal meno na obálke. Števa Opremčáková patrí do tejto nepočetnej skupinky, pretože svojou výraznou úprimnosťou si vás získa už od prvých strán. Jej piaty román je dôkazom, že medzi čitateľmi je už ako doma a aj v tomto príbehu vás pozve hľadať ľudskosť a celkom (ne)obyčajné pochopenie...

Tereza Zoldyová sa rozhodne zanechať hektický právnický život v metropole východu a kúpi dom v dedinke, kde vyrástla. Chce nájsť pokoj, v tichom prostredí sa venovať písaniu knihy o láske a popri tom sa pokúsiť zabudnúť na muža, ktorý jej rozvíril vnútro. Ako však zistí už krátko po návrate do Šomrákova, predstavy a realita neťahajú vždy za rovnaký koniec. Opätovne sa stretáva s ľuďmi, čo celý život nevytiahli päty z rodnej viesky, a ich osudy sa chtiac-nechtiac prepletajú s tým jej. Či už je to tragicko-komická postava Slavomíry, v dlhoch sa topiacej Ruženy, alebo postava Terezinej bývalej spolužiačky žijúcej na okraji spoločnosti, všetci majú spoločné jedno - túžbu po lepšom živote, no zároveň, žiaľ, aj neschopnosť vymaniť sa z pút vlastných stereotypov.

A čo mužské elementy? Tie sú v Opremčákovej knihách zakaždým silnou devízou, pretože buď si ich obľúbite, alebo by ste ich najradšej poslali do horúcich pekiel. V knihe Každý má svojho Igora mi utkveli v pamäti najmä traja muži - Jano, prvá osoba, ktorá Terezu privíta v Šomrákove pri jej návrate a bizarným spôsobom jej ozvláštni nový život; Dan, jej sused, umelec, s ktorým vedie intelektuálne debaty a ktorý je veľmi príjemným prekvapením v inak dosť jednoduchom šomrákovskom prostredí; a napokon Jaro Peričák, vydavateľ, ktorého Tereza osloví ohľadom vydania jej veľkého príbehu o láske... očarí ju jeho životný štýl a ľahkosť bytia. Nie všetko je však také, ako sa spočiatku javí, a prvý dojem môže byť mylný. Tereza bude musieť načrieť hlboko do svojho vnútra, aby sa zbavila starej bolesti a dovolila novým vnemom, nech ju opäť naučia veriť...

Novinka Števy Opremčákovej je natoľko úprimná a precítená, až si začnete klásť otázku, či sa náhodou za postavou Terezy neskrýva sama autorka. Pri jej otvorenosti a znalosti prostredia by to snáď ani nebolo také prekvapujúce. Dedinský životný kolobeh, rôznorodé postavy s krásnou hĺbkou, prienik do sveta začínajúcich autorov a odhaľovanie vydavateľského zákulisia... To všetko sa podmanivo spája a vytvára príbeh, ktorým autorka potvrdzuje svoju pozíciu na slovenskom knižnom trhu.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?