P. Adamecký - Piešťanská spojka

Autor: Marek Zákopčan | 28.12.2013 o 10:23 | Karma článku: 4,87 | Prečítané:  695x

Hoci slovenské kriminálne romány sa tešia čoraz väčšiemu záujmu čitateľov, čistokrvných domácich politicko-špionážnych trilerov je u nás ako šafranu. Peter Adamecký sa podujal zaplniť dieru na našom knižnom trhu a svojím románom dokázal, že nielen silné štáty majú v hre o moc svoje figúrky. Najmä keď sa niekoľko záujmových skupín snaží získať "vec", v boji o ktorú si nikto zo zúčastnených nemôže byť istý, či neskončí na druhom svete...

Spočiatku sa možno budete mierne strácať v bohatom počte postáv z rôznych krajín a oblastí, ale postupne vás dej vtiahne a vzťahy sa vyjasnia. Ústrednou postavou je Vlado Lánik, referent Služby. Jeho kariéra zastala kdesi na polceste a už ani nedúfa, že sa situácia môže rapídne zlepšiť. Spomína na bývalých kolegov a hoci má prehľad v zákulisných hrách a odvrátenej strane vysokej politiky, nemieša sa do vecí, ktoré sa ho priamo netýkajú. To sa zmení, keď ho oslovia vyššie postavení, aby im pomohol v určitej ošemetnej záležitosti. Jeho niekdajší kamarát z detských čias Roman má totiž vo svojom vlastníctve niečo, čo patrí Rusom, a tí to chcú za každú cenu dostať späť. A keďže ho pozná, dokáže k nemu ľahšie preniknúť a prehovoriť ho na spoluprácu... Lenže to ešte netuší, že na ťahu sú už aj Američania, krysy ukryté v samotnej Službe a dokonca aj na všetko odhodlaní Nigérijčania túžiaci po pomste za ukradnuté prachy...

Ako sa zdá, všetko je pripravené pre dynamický dej plný zvratov a napätia, a je to skutočne tak. Politické machinácie, snaha stále vyzerať dobre pred zrakom verejnosti, dopad mocenských ťahov na život nižšie zaradených vykonávateľov rozkazov, to je len zlomok ingrediencií namiešaných v tomto nevšednom románe. Sám autor má skúsenosti s prácou v štátnej správe a bezpečnostných zložkách, čo cítiť z každej stránky. Sotva by mohol tak dôkladne poznať dané kruhy, nebyť jeho osobnej zainteresovanosti. Zaujímavé postavy - špióni, zahraniční diplomati, uchvatitelia moci i obyčajní kriminálnici - sú tým najdôležitejším prvkom. Môže človek konať zlo v prospech dobra? Niekedy je hranica veľmi tenká a rozpoznať, kto je na koho strane, sa neraz javí ako nadľudská úloha.

Ak ste fanúšikovia akcie, dobrodružstva a odhaľovania tajomstiev, knihou Piešťanská spojka nešliapnete vedľa. Presvedčíte sa, že o najvýznamnejších veciach sa často rozhoduje v súkromných salónoch i o starej pravde, že kto má informácie, má náskok. Ja ako čitateľ dúfam, že Peter Adamecký bude mať so svojím románom úspech a dočkáme sa od neho ďalších pútavých titulov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?