K. Follett - Pád titanov

Autor: Marek Zákopčan | 16.1.2014 o 14:57 | (upravené 16.1.2014 o 15:12) Karma článku: 5,44 | Prečítané:  543x

Ken Follett je autor, ktorý rozhodne netrpí núdzou, čo sa týka zápletiek a vytvárania širokej škály postáv. Dôkazom sú aj spracovania jeho bestsellerov Piliere zeme a Naveky vekov vo forme minisérií. V nich priblížil život v stredoveku cez príbehy ľudí z rôznych spoločenských vrstiev, a rovnaký spôsob uplatnil aj v rozsiahlej trilógii Storočie. Prvá časť nesie názov Pád titanov a zameriava sa na dianie počas 1. svetovej vojny.

Dej sa začína v roku 1911, keď sa trinásťročný Billy stáva robotníkom v bani, ako je v jeho rodine a obci zvykom. Hoci jeho vstup medzi baníkov nie je ideálny, nestráca rozvahu a preukáže nielen fyzickú zdatnosť, ale aj schopnosť prispôsobiť sa neľahkej situácii. Postupne, akonáhle sa príbeh presunie do roku 1914, je zrejmé, že v centre diania bude stáť niekto iný - anglická šľachtičná Maud Fitzherbertová, ktorej rodina vlastní bane v Aberowene, kde žije a pracuje Billyho rodina, a jej životná láska, pracovník nemeckého veľvyslanectva Walter von Ulrich. Maud celkom nespĺňa predstavu o príslušničke aristokracie - zaujíma sa o politiku, svetové dianie, sama rozhoduje o svojom živote a neváha nahlas povedať svoj názor. To je aj hlavný dôvod, prečo sa nevydala, no práve preto očarí mladého Waltera. Maudina otvorenosť a odvaha a Walterova tolerancia a rozhľad sú piliermi ich pevného vzťahu. Avšak zložitá spoločenská situácia a vojnový konflikt medzi Anglickom a Nemeckom ich odlúči a ich budúcnosť sa otriasa v základoch...

Ken Follett sa však nevenuje jej jednému frontu; zároveň sa odvíja aj príbeh na opačnej strane Európy. V Rusku sa zoznamujeme s brami Grigorijom a Levom. Pracujú ako robotníci v továrni a zo dňa na deň sa prebíjajú ťažkým životom. Nemôžu zabudnúť na krivdu, ktorej sa na nich rodine dopustil knieža Andrej so sestrou Beou. Tá je zhodou okolností manželkou grófa Fitzherberta, Maudinho brata. Grigorij si roky šetrí na lodný lístok do Ameriky, kde chce začať nový život, zbavený okov minulosti, područia cára a všadeprítomnej polície, ktorá bratom robí zo života peklo. Obaja sa zamilujú do krásnej Kateriny, ktorá dá napokon prednosť ľahkovážnejšiemu Levovi. Keď sa však zapletie do zločinnej udalosti, Grigorij mu v poslednej chvíli zachráni život tým, že mu zverí svoj pas i lístok. A tak zatiaľ čo Lev pláva do USA, Grigorij ostáva v Rusku, aby sa postaral o tehotnú Katerinu a po vypuknutí vojny nastúpil do vojska... To ale netuší, že Lev a stovky ďalších Rusov naleteli kapitánovi lode, ktorý ich doplavil len do Írska, a Lev sa dostane do Aberowenu, rovno do područia kňažnej Bei...

Hoci kniha Pád titanov má niečo málo cez 800 strán, číta sa ľahko a plynulo. Dej je prekvapivý, a to je jeho hlavná devíza. Množstvo postáv, pričom každá má svoje miesto a opodstatnenie, vás vtiahne do diania a nebudete sa stíhať čudovať, ako sa s nimi osud zahráva. Prepletenec vzťahov, hriechov minulosti a neistej budúcnosti je spracovaný so všetkou vážnosťou a natoľko pedantne, akoby ani nešlo o románovú fikciu. Historické súvislosti a udalosti sú opisované nenásilne, cez optiku obyčajných ľudí, ktorí tvorili dejiny. Trpeli, milovali, bojovali, často ani nevediac, prečo vlastne. Od služobníctva, cez baníkov a robotníkov, až po najvyššie panské vrstvy - ani jeden z protagonistov to nemá ľahké, všetkým 1. svetová vojna obrátila život naruby. Pád titanov je skutočná čitateľská lahôdka a už teraz som zvedavý na príbehy ďalšej generácie počas 2. svetovej vojny, o ktorých rozpráva druhý diel trilógie - Zima sveta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?