J. Červenák - Mŕtvy na Pekelnom vrchu

Autor: Marek Zákopčan | 3.2.2014 o 10:47 | Karma článku: 8,74 | Prečítané:  619x

Juraj Červenák je známy predovšetkým ako autor fantasy, no jeho aktuálna novinka je z iného súdka. Ponúka čitateľom detektívny román zasadený do obdobia protitureckých vojen a odohrávajúci sa v Štiavnici a jej bezprostrednom okolí. Príbeh spĺňa všetky kritériá klasickej detektívky, rozdiel je len v tom, že policajní vyšetrovatelia sú nahradení mestkým notárom a ostrieľaným turkobijcom, výsluch vo vypočúvacej miestnosti mučením a naháňanie zločincov v autách jazdou na koňoch.

Výslužilec protitureckých bojov kapitán Stein je ako sud s pušným prachom, pokúšaný vybuchnúť zápalnou šnúrou v podobe štiavnického notára Mateja Barbariča. Tieto dve protikladné postavy musia spojiť sily v nielen v hľadaní páchateľa vrážd, ale aj v boji proti pekelným silám, poverčivosti a vlastným pokušeniam. Notár má spočiatku vystupovať ako nápomocný prívesok kapitána, ktorý prichádza do mesta s poverením odhaliť zradcu napomáhajúceho Turkom dostať sa do vnútra Štiavnice. Barbaričov prehľad o medziľudských vzťahoch a miestnej honorácii sa však ukáže ako nadmieru užitočný a stáva sa Steinovým rovnocenným partnerom.

Fanúšikova viacvrstevného deja si prídu na svoje. Stránku po stránke sa pred čitateľom rozpletajú ďalšie zápletky, pribúdajú ďalšie postavy a príbeh hustne. Pozornosť nesúrodej dvojice čoraz viac priťahuje statok Velických, ktorého majiteľ bol nájdený mŕtvy na legendami opradenom Pekelnom vrchu. Obetí pribúda a nebezpečenstvo narastá. Červenák ako znalec detektívneho žánru vie, že nesmie odhaliť všetky karty príliš skoro, a tak sa pripravte na premyslené zvraty a nečakané odhalenie páchateľa. Hoci postáv je v románe požehnane a miestami sa v nich nepozorný čitateľ môže stratiť, ani jedna z nich nie je nadbytočná, každá má v príbehu podstatné miesto.

Autorovi treba pripísať k dobru ďalšiu vec - dôkladnú znalosť miestnych a dobových reálií. Nesnaží sa poúčať, vysvetľovať, napriek tomu poľahky preniknete do ranonovovekej problematiky. Plusom je aj slovník a vyjadrovanie postáv. Historizmy, takmer zabudnuté pomenovania a často úsmevné nadávky vás prenesú do očarujúco neľahkého obdobia, až sami zatúžite namiesto triviálnych vulgarizmov súčasnosti používať tie staršie, čo majú aj aký-taký zmysel. Pripočítajte si k tomu slovné i doslovné prestrelky, zahrávanie sa s temnými silami, nevyhnutnú nedôveru a nízke ľudské pudy, a máte dokonalú detektívku z čias minulých. Červenák sa svojej úlohy v tomto smere zhostil so všetkou cťou, ani jeden motív nenechal odpočívať, a už teraz sa môžeme tešiť na nový prípad Steina a Barbariča...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Po Haščákovi môže prísť na rad Fico

Haščákovi hrozí 20 rokov za mrežami.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

S Haščákom v pyžame

Keby zaspieval, zničí nielen milovníka koly, ale aj povesť bývalých reformných strán.


Už ste čítali?