J. Červenák - Mŕtvy na Pekelnom vrchu

Autor: Marek Zákopčan | 3.2.2014 o 10:47 | Karma článku: 8,74 | Prečítané:  622x

Juraj Červenák je známy predovšetkým ako autor fantasy, no jeho aktuálna novinka je z iného súdka. Ponúka čitateľom detektívny román zasadený do obdobia protitureckých vojen a odohrávajúci sa v Štiavnici a jej bezprostrednom okolí. Príbeh spĺňa všetky kritériá klasickej detektívky, rozdiel je len v tom, že policajní vyšetrovatelia sú nahradení mestkým notárom a ostrieľaným turkobijcom, výsluch vo vypočúvacej miestnosti mučením a naháňanie zločincov v autách jazdou na koňoch.

Výslužilec protitureckých bojov kapitán Stein je ako sud s pušným prachom, pokúšaný vybuchnúť zápalnou šnúrou v podobe štiavnického notára Mateja Barbariča. Tieto dve protikladné postavy musia spojiť sily v nielen v hľadaní páchateľa vrážd, ale aj v boji proti pekelným silám, poverčivosti a vlastným pokušeniam. Notár má spočiatku vystupovať ako nápomocný prívesok kapitána, ktorý prichádza do mesta s poverením odhaliť zradcu napomáhajúceho Turkom dostať sa do vnútra Štiavnice. Barbaričov prehľad o medziľudských vzťahoch a miestnej honorácii sa však ukáže ako nadmieru užitočný a stáva sa Steinovým rovnocenným partnerom.

Fanúšikova viacvrstevného deja si prídu na svoje. Stránku po stránke sa pred čitateľom rozpletajú ďalšie zápletky, pribúdajú ďalšie postavy a príbeh hustne. Pozornosť nesúrodej dvojice čoraz viac priťahuje statok Velických, ktorého majiteľ bol nájdený mŕtvy na legendami opradenom Pekelnom vrchu. Obetí pribúda a nebezpečenstvo narastá. Červenák ako znalec detektívneho žánru vie, že nesmie odhaliť všetky karty príliš skoro, a tak sa pripravte na premyslené zvraty a nečakané odhalenie páchateľa. Hoci postáv je v románe požehnane a miestami sa v nich nepozorný čitateľ môže stratiť, ani jedna z nich nie je nadbytočná, každá má v príbehu podstatné miesto.

Autorovi treba pripísať k dobru ďalšiu vec - dôkladnú znalosť miestnych a dobových reálií. Nesnaží sa poúčať, vysvetľovať, napriek tomu poľahky preniknete do ranonovovekej problematiky. Plusom je aj slovník a vyjadrovanie postáv. Historizmy, takmer zabudnuté pomenovania a často úsmevné nadávky vás prenesú do očarujúco neľahkého obdobia, až sami zatúžite namiesto triviálnych vulgarizmov súčasnosti používať tie staršie, čo majú aj aký-taký zmysel. Pripočítajte si k tomu slovné i doslovné prestrelky, zahrávanie sa s temnými silami, nevyhnutnú nedôveru a nízke ľudské pudy, a máte dokonalú detektívku z čias minulých. Červenák sa svojej úlohy v tomto smere zhostil so všetkou cťou, ani jeden motív nenechal odpočívať, a už teraz sa môžeme tešiť na nový prípad Steina a Barbariča...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: V očkovaní je chaos, každý si robí po svojom

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

Komentár Petra Schutza

Keď vedenie štátu mentálne nestíha

Riziko, že "kontinuálny skríning" situáciu zhorší, nie je zanedbateľné.


Už ste čítali?