S. Berry - Královský klam

Autor: Marek Zákopčan | 24.2.2014 o 15:19 | Karma článku: 2,74 | Prečítané:  319x

Steve Berry aj v najnovšom príbehu s antikvárom (a zároveň bývalým vládnym agentom) Cottonom Maloneom ponúka bohatú dávku napätia, akcie, histórie, tajomna a politických hier. Je to v poradí už ôsmy diel voľnej série (hoci dej sa retrospektívne odohráva mesiac po udalostiach z druhého dielu) a kto pozná schému autorových kníh, môže správne predpokladať, že Cotton sa do celej šlamastiky opäť pripletie nedobrovoľne a celkom nečakane. Tentoraz sa však postaví nielen proti spravodajským agentúram a tajným spoločnostiam, ale aj démonom rodinného života.

Cotton sa chystá osláviť Deň vďakyvzdania so synom Garym u seba v Kodani. Priletí preto do Štátov, aby ho vyzdvihol, čo využije jeho bývalá nadriadená Stephanie Nellová. Cotton súhlasí, že cestou dohliadne na presun neplnoletého Iana Dunnea do Anglicka, kde ho má odovzdať tamojším úradom. Je hľadaný v súvislosti so smrťou muža v metre, no skutočnosť je mnoho zložitejšia. Ako sa ukáže, Ian mužovi krátko predtým, ako skončil pod kolesami vlaku, ukradol USB kľúč s nesmierne citlivými informáciami. Po údajoch prahne nielen americká CIA, ale aj britská MI6 či dokonca záhadná Daidalova spoločnosť. V hre je totiž tajomstvo, ktoré by mohlo obrátiť naruby nielen znalosti histórie, ale spôsobiť aj ozbrojené konflikty na Britských ostrovoch.

Cottona spočiatku nezaujímajú mocenské praktiky, avšak pri plnení úlohy dôjde ku Garyho únosu, čím sa jeho motivácia značne zvyšuje.  Ako obvykle, ani tentoraz nie je vo svojom boji sám - pomáhajú mu staršie dámy - distingvovaná knihovníčka Mary, Ianova spriaznená duša, a jej sestra Tanya, kedysi sprievodkyňa tudorovskej expozície. Veľmi nápomocnou sa ukáže i britská agentka Kathleen, ktorá má povesť neriadenej strely. Cotton čoraz hlbšie preniká do temných tajomstiev európskych dejín a zisťuje, že legenda o chlapcovi z Bisley (a o tom, že slávna kráľovná Alžbeta I. bola v skutočnosti preoblečený muž) sa zakladá na pravde. Odhalenie novovekého podvodu by malo pre súčasné nábožensko-politické vzťahy na ostrovoch drvivý dopad, a všetky strany to chcú využiť vo svoj prospech...

Priznám sa bez mučenia, že Královský klam ma bavil. Pred odhaľovaním "bombastických právd" síce treba prižmúriť oko, veď aj sám autor v poznámke v závere knihy poukazuje na to, čo si pre potreby príbehu vymyslel, no honba za tajomstvami, akcia, nečakané zvraty a zaujímavosti histórie robia z knihy pestrú kratochvíľu. V príbehu sa neobjavujú známe postavy zo série (bohatý mescenáš Henrik Thorvaldsen či odvážna Cassiopeia Vittová), ale devízou je presah hlavnej dejovej línie do Cottonovho súkromia. Rieši sa totiž Garyho otcovstvo a ani v tomto smere neostane čitateľ ukrátený o prekvapenia...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?