A. Tuomainen - Liečiteľ

Autor: Marek Zákopčan | 27.3.2014 o 14:24 | Karma článku: 6,29 | Prečítané:  457x

Severské detektívky sa v rámci literárneho sveta stávajú čoraz silnejším pojmom. Medzi čitateľmi sa ich nájde len málo, kto by nepočul o švédskych či nórskych autoroch a autorkách, ako sú napríklad Lisa Marklundová, Lars Kepler či Jo Nesbo. Svoje hviezdy na spisovateľskom nebi má však aj Fínsko a medzi ne sa radí i Antti Tuomaninen, ktorého kniha Liečiteľ bola v domovskej krajine vyhlásená za najlepší detektívny román roku 2011.

Hlavná postava Tapani sa od klasických policajtov a vyšetrovateľov odlišuje už len tým, že nie je členom štátnych či bezpečnostných zložiek, ale "obyčajným" človekom z ľudu. Jeho hnacou silou je túžba zistiť, kam sa podela jeho manželka Johanna. Neodpovedá na odkazy, nedvíha telefón, zľahla sa po nej zem. Za inej situácie by to nebolo nič znepokojivé, no dej je zasadený do reality, kde sa príroda obrátila proti jej ničiteľom a búrlivé klimatické zmeny si vyberajú svoju daň. Neprestávajúce dažde, zaplavené kontinenty a často i boj o holý život na ulici dotvárajú vynikajúcu atmosféru románu. Tapani bude mať veru čo robiť, aby našiel Johannu a zároveň vyriešil hádanku z jej minulosti, vedúcu na stopu sériovému vrahovi...

Johanna pôsobí ako novinárka a Tapani sa rozhodne pátrať v jej aktuálne rozpracovaných článkoch. Zistí, že sa snažila odhaliť totožnosť vraha, čo si zmyslel zniesť zo sveta rodiny mocných osobností, ktoré považoval za vinníkov svetovej ekologickej katastrofy. Oblastný policajt ho informuje o stopách človeka na miestach činu, ktorý je vška už niekoľko rokov mŕtvy. Je to pravda alebo len zamietol svoj predošlý život pod koberec, aby sa mohol neskôr nebadane vynoriť a potrestať hriešnikov? Tapani sa navyše dozvie, že Johanna s podozrivým kedysi žila a aj jej najlepšia priateľka Elina sa tvári nanajvýš záhadne, keď na nich vzťah príde reč...

Liečiteľ nie je hrubá kniha, máte ju zhltnutú za pár chvíľ. A nielen pre jej rozsah, ale i jej pútavosť. Bezmocnosť hlavného hrdinu v pátraní po nezvestnej blízkej osobe je nefalšované a je uveriteľnou motiváciou. V rozvrátenom svete dažďa, tmy a stáleho nebezpečenstva sa musí zároveň vysporiadať aj s ľudskou zlobou a zúfalstvom. Nemôže nikomu veriť, každý si stráži svoje tajomstvá a nájdenie manželky sa pre Tapaniho stáva priam herkulovskou úlohou. Postupne sa mu v mysli čoraz častejšie vynára otázka, či svoju milovanú ženu skutočne poznal, alebo bol ich spoločný život len zásterkou...? Odpovede sa mu možno nebudú páčiť, ale je pevne rozhodnutý prísť veci na koreň.

Liečiteľa vám odporúčam, okrem kriminálnej zápletky sa pohráva aj s myšlienkou prírodnej katastrofy, ktorá azda nie je až taká nereálna... A ako informuje edičný plán, vydavateľstvo Slovart pripravuje na vydanie ďalšiu Tuomainenov knihu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Finálová diskusia SME: Matovič chce ústavnú väčšinu s Kollárom, Kiska a Truban váhajú

Diskusia denníka SME zo zrekonštruovanej Mlynice v Bratislave.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Kto vytvoril podmienky pre mafiánsky únos štátu? Pochopili sme?

Väčšina pozná odpoveď na tieto otázky.

Lučanský nechcel, aby som riešil Vadalu, tvrdí jeho podriadený

Šéf polície popiera, že mu Málik vravel o talianskej mafii u nás.


Už ste čítali?