Fantázia 2013

Autor: Marek Zákopčan | 4.4.2014 o 17:00 | Karma článku: 5,03 | Prečítané:  385x

Fantasy, mysteriózne a sci-fi príbehy majú síce na Slovensku bohatú fanúšikovskú základňu, avšak vydavatelia sa často boja vrhnúť pri tvorbe edičných plánov do týchto vôd. Bohužiaľ, domáci čitateľ je tak odkázaný buď na prekladovú českú, alebo pôvodnú literatúru. Tradíciu podpory nových talentov našťastie udržiava stále obľúbená poviedková súťaž Cena Fantázie, ktorá nielenže odmeňuje najlepšie diela v daných žánroch, ale zároveň vydáva antológiu vybraných súťažných príspevkov. Minulý (jedenásty) ročník bol rovnako ako predošlé bohatý na množstvo i kvalitu prác a výsledkom je zborník plný pestrých príbehov...

Som poctený tým, že už niekoľko rokov pôsobím ako porotca v amatérskej súťaži vo vlastnej literárnej tvorbe. Značné množstvo príspevkov sa obsahovo dotýka neznámych svetov, zvláštnych bytostí, fantázie či mágie. Už to samo osebe je dôkazom, že už mladí čitatelia sú oboznámení s fantazijnými prvkami a snažia sa ich vpracovať aj do svojich príbehov. Či už ide o rozprávkové víly a trpaslíkov, priateľských mimozemšťanov, alebo ľudskú rasu ohrozujúcich upírov, napriek očividnej inšpirácii známych diel v nich badať aj snahu o originálne vykreslenie témy. Z rozhovorov so súťažiacimi vyplýva, že poznajú aj Cenu Fantázie, a niektorí si brúsia zuby na zaslanie poviedok určenému adresátovi. Sú si vedomí toho, že musia na sebe usilovne popracovať, pretože konkurencia celoslovenskej súťaže je vysoká a súčasťou zborníka sa stanú len tí najzaujímavejší a najinvenčnejší.

Cena Fantázie je už natoľko zabehnutá, že rastie tak počet súťažiacich, ako aj kvalita zaslaných prác. Vo výbere zborníka je ozajstná fantazijná všehochuť - prekonávanie strachu v boji s vlastnými zhmotnenými démonmi, teoretická návšteva z vesmíru a jej vplyv na svetovú ekonomiku, duchovia hľadajúci spriaznenú "dušu", vypočítavá Lilith či víla s enormnou záľubou v erotických hrách. Rôznorodosť tém a postáv popiera "plač" niektorých ľudí nad tým, že vo fantasy či sci-fi sa dá už len ťažko prísť s čímsi novým. Iste, nie každý námet prekypuje originalitou, ale niekedy nie je dôležitá téma, ale skôr jej spracovanie. Dajte napísať príbeh na určitú tému desiatim ľuďom a každý z nich prinesie svoj uhol pohľadu... Kto chce byť ocenený alebo odmenený uverejením poviedky, nepotrebuje výhovorky, ale najmä chuť a odhodlanie. Kto to robí nasilu a tlačí na pílu, ide sám proti sebe.

Akturálny zborník za rok 2013 je pestrý nielen obsahovo, ale aj v rámci samotných tvorcov. Vek, pohlavie, zamestnanie, nič z toho nehrá rolu, v popredí je myšlienka a pútavosť jej uchopenia. Každá poviedka je v úvode doplnená o predstavenie jej autora či autorky. Čitateľ tak môže poodhaliť čosi z ich ideových pohnútok, spoznať štýl písania či jednoducho nahliadnuť do osobného sveta favoritov súťaže. K ucelenejšiemu názoru pomôže aj hodnotenie poviedok jednotlivými porotcami - ich slová nabudia, podnietia zvedavosť a priblížia zameranie i atmosféru deja.

Vyhlásenie víťazov Ceny Fantázie už tradične prebieha na Bibliotéke, obľúbenom knižnom veľtrhu, a už teraz môžete posielať svoje poviedky do nadchádzajúceho dvanásteho ročníka. Ak máte v zálohe zatiaľ nezverejnený fantasy, sci-fi, hororový či mysteriózny príbeh v slovenskom jazyku a vmestíte sa rozsahovo do 45 000 znakov (vrátane medzier), neváhajte. Nikdy neviete, či práve vy nebudete medzi ocenenými a neužijete si svojich pätnásť minút literárnej slávy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?