S. Greenová - Half Bad - Polozlý

Autor: Marek Zákopčan | 30.4.2014 o 14:48 | Karma článku: 3,23 | Prečítané:  511x

Podľa prvých ohlasov a komentárov kniha Polozlý vyvolala medzi čitateľmi ošiaľ. Niektorí ju prirovnávajú k sérii Hunger Games, iní k Twilightu. Už len preto som bol zvedavý na túto ospevovanú novinku v žánri young adult. A musím povedať, že porovnávať ju s inými známymi príbehmi je zbytočné a scestné. Prečo? Pretože Polozlý si vytýčil vlastný smer a nedá sa dejom či štýlom porovnať s ničím, k čomu sa dostal tunajší čitateľ. Kniha však nie je len prvou časťou novej série, ale zároveň otvorila dvere celkom novej edícii "Yoli", zameranej na čoraz populárnejšiu young adult literatúru.

Hlavnou postavou je Nathan, ktorému v žilách koluje krv bielych i čiernych čarodejníc. Biele čarodejnice ovládajú magický svet a poľujú na svoje čierne náprotivky. Už len preto to má Nathan ťažké, a keď sa k tomu pridá fakt, že je plodom rodinného nešťastia, jeho život je priam predurčený na trápenie. Nathanovým biologickým otcom nie je nik iný ako najobávanejší čierny mág Marcus - ten pripravil o život jeho matku i jej manžela a predovšetkým jeho staršia nevlastná sestra Jessica nemrhá nenávisťou voči nemu. Pohŕda ním, ponižuje ho, a keď sa ako 17-ročná stane lovkyňou čiernych čarodejníc, jej moc ešte vzrastie. Nie všetci v rodine však Nathana vnímajú ako bremeno, jeho starká či brat Arran majú preňho pochopenie a uľahčujú mu netypické dospievanie. Rada čarodejníc trvá ns tom, že sa majú začleniť medzi bežných smrteľníkov (trúdov), ktorí neveria v ich schopnosti a žijú spolu s nimi v blaženej nevedomosti. Samozrejme, ako každý tínedžer aj Nathan sa zoznamuje so školskými povinnosťami a prvou láskou. Nebude to však mať jednoduché - Rada stále viac obmedzuje všetkých, ktorí majú krv poznačenú "čiernou" a jeho budúcnosť je viac než neistá... Čím viac sa blížia jeho sedemnáste narodeniny, tým viac si uvedomuje krutú pravdu - nielenže sa rozhodne, ktorá strana osobnosti uňho preváži, ale ak sa pri rituáli nenapije krvi predka, umrie. A keďže jeho matka umrela, neostáva mu iné, ako vyhľadať Marcusa, najväčšieho temného čarodejníka...

Kniha má okrem zaujímavého príbehu niekoľko ďalších výrazných devíz. Prvou je samotná hlavná postava mierne nevyrovnaného, šikanovaného a odstrkovaného Nathana, ktorý sa pod vplyvom okolností mení na odhodlaného hrdinu, aby dosiahol svoj cieľ. Je svojský, nedá sa povedať, že mu hneď od začiatku držíte palce, no postupne ho lepšie chápete a je o niečo sympatickejší. Treba spomenúť aj spôsob a štýl, akým je Polozlý písaný - autorka strieda uhol pohľadu, raz je rozprávač v prvej osobe, inokedy sa prihovára priamo čitateľovi. Ide o netradičný prístup, ktorý ozvláštni celkový dej. Ďalšou zaujímavosťou sú i jednotlivé kapitoly - krátke a dynamické, príbeh sa číta rýchlo, bez naťahovania.

Nová edícia "Yoli" vkročila do svojej existencie skutočne razantne. Verím, že čitatelia si ju obľúbia a každý mesiac siahnu po pútavých tituloch.

Pozrite si aj knižný trailer k novinke Half Bad - Polozlý:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?